Jak vybrat svářečku

Lift Arc, HF, MMA, TIG, pulz, AC/DC, hot start, synergie, invertor ... a na mnoho dalších pojmů narazíte při výběru své první svářečky (svařovacího zdroje). Prvním krokem je ujasnit si, co a jakou metodou budete chtít svařovat. Ještě nevíte? Pak si přečtěte tento článek. Takže už víte co chcete svařovat a jakou metodou to chcete svařovat. Co by vás mělo zajímat jako první (kromě ceny samozřejmě)?
Hodnota zatěžovatele aneb co svářečka zvládne, než si bude potřebovat oddechnout
Hodnota zatěžovatele říká, jak moc můžete svařovací zdroj zatížit. Co to konkrétně znamená? V popisu produktu nebo přímo na svářečce hledejte štítek, který bude vypadat nějak takto:
Zajímá nás především obsah v červeném rámečku. Hodnotě X=100% odpovídá proud 195A a napětí 23,8V, čili tato svářečka zvládne nepřetržitě svařovat při uvedeném proudu a napětí. Naopak proud 340A při napětí 31V zvládne „jen” při 30% zatížení (svařuje se 3 minuty z 10). Pokud zatěžovatele překročíte, svářečka se přehřeje a obvykle odmítne svařovat. Pak vám nezbývá než čekat, dokud se neochladí.
Pokud hledáte „céóčko” na domácí svařování tenčích plechů, obvykle vám budou stačit hodnoty do 150A a vystačíte si se vzduchem chlazeným hořákem. Pokud ale chcete častěji svařovat silnější plechy, řekněme 10 mm a víc, měli byste zvážit takový zdroj, který spolehlivě zvládne sprchový přenos. V takovém případě začínají hodnoty na 200A a vodou chlazený hořák bude nutností.
Jestli chcete svařovat obalenou elektrodou, opět začíná výběr svářečky tím, že si ujasníte tloušťku svařovaného materiálu. Na obvyklé svařování kolem domu stačí elektrody o průměru 2–3,2 mm, na ty vám bude stačit cca 130A. Na plechy o tloušťkách 10 mm a více jsou už vhodnější elektrody 4 mm a pro ty budete potřebovat cca 180A.
Pro svařování TIGem vám budou v začátcích bohatě stačit hodnoty do 150 A, pokud chcete svařovat jen nerez nebo černý materiál. Sám touto metodou svařuji potrubí na montáži a nad 150 A se dostávám jen zřídka. Hlavně chtějte svářečku s vysokofrekvenčním zapalováním oblouku (HF), jiné metody zapalování jsou méně pohodlné a víceméně již zastaralé. Ale pokud budete chtít svařovat hliník a jiné exotičtější materiály, budete potřebovat svářečku AC/DC s lepší hodnotou zatěžovatele a taktéž se nejspíš nevyhnete vodnímu chlazení hořáku.
Čína, nebo ověřená značka?
Jestli vybrat některý z nepřeberného množství svařovacích zdrojů z číny nebo značkovou svářečku bude záležet především na vašem rozpočtu a svářečských ambicích. Dovolím si tvrdit, že v kategorii do 20 000 Kč je v podstatě jedno, co vyberete, téměř všechny svářečky budou mít vnitřnosti z Číny. To nemusí být nutně na škodu, s jednou takovou jsem svařoval několik měsíců na montáži bez jakýchkoli problémů. Jen se vyhněte nejlevnějším svářečkám, u kterých jsou svařovací kabely napevno, a také těm ze všelijakých supermarketů a baubau marketů. Možná máte souseda, který na svou svářečku z Lidlu nedá dopustit, ale opravdu si těch pár tisíc raději připlaťe. V této cenové kategorii se řiďte hlavně hodnotou zatěžovatele a možností vyměnit svařovací kabely.
V rozmezí 20-30 000 Kč už najdete invertorové svářečky, které zvládnou svařit hliník. V této kategorii také najdete svářečky od českých výrobců (jednu takovou mám v garáži), ale mám podezření, že i tady výrobci stále používají vnitřnosti z Číny. 50 000 Kč vám už bude stačit na svařovací invertory některých zavedených značek. No a pokud hledáte nový svařovací invertor pro průmyslovou výrobu, připravte se na částky kolem 100 000 Kč.
Často používané zkratky, se kterými se setkáte při výběru svářečky
- HF: vysokofrekvenční zapalování oblouku u TIG svářeček, funguje podobně jako kuchyňský zapalovač na plyn. Pokud to s tigem myslíte vážně, určitě doporučuji.
- LiftArc: alternativní metoda zapalování oblouku, kdy se elektrodou nejprve dotknete svařence a pak elektrodu oddálíte. Dochází ke kontaminaci elektrody, takže ji musíte častěji brousit. Za celou svou kariéru jsem tuto funkci použil jen jednou, když funkce HF vyhazovala pojistky na stavbě. Variantou této metody je zapalování tzv. škrtnutím, což osobně považuji za úplný pravěk.
- Pulz, pulzní svařování: užitečná funkce, díky které můžete nastavit dvě úrovně proudu a frekvenci pulzování. Tuto funkci s oblibou používám na tenké nerezové trubky malých průměrů, což mi dává víc času na změnu polohy hořáku.
- AC/DC čili schopnost svařovat jak stejnosměrným, tak střídavým proudem. Funkce nezbytná pro svařování hliníku nebo titanu tigem.
- Hot start: krátkodobé zvýšení proudu při zahájení svařování. Snižuje riziko studeného spoje a přilepení elektrody. Procentuální zvýšení proudu závisí na výrobci, může dosahovat až 50 %.
- invertor, invertorová svářečka: od starších transformátorových se liší tím, že elektrický proud usměrňují. Obvykle jsou také lehčí, doporučuji vybrat právě tento typ svářeček.
- synergie je funkce MIG/MAG svářeček, díky které nemusíte nastavovat elektrické napětí pro danou hodnotu proudu (nebo posuvu drátu), ale svářečka ji nastaví automaticky a případně si napětí doladíte v rámci jednotek voltů. Není to úplně nutnost, ale svařování usnadní.
- MMA (manual metal arc) je anglický název pro svařování obalenou elektrodou
- MIG / MAG (metal inert gas / metal active gas): lidově céóčko, jestli jde o svařování MIG, nebo MAG, závisí na použitém ochranném plynu.
- TIG / WIG (tungsten inert gas / wolfram inert gas): obloukové svařování s wolframovou elektrodou