Kolik si vydělá svářeč v roce 2024?

Přemýšlíte o svařování jako o svém budoucím povolání a zajímá vás, jak je práce svářeče ohodnocena? Nebo vás jen zajímá situace na trhu práce? V tomto článku se podíváme na současnou situaci, abyste se mohli snáze rozhodnout, jestli se vám investice do svářečského kurzu nebo rekvalifikace vyplatí.

Kolik si můžete vydělat závisí na několika faktrorech:

  • Co umíte a jakou metodou svařujete
  • Jak dobře to umíte prodat a koho (jaké firmy) znáte
  • Chcete být zaměstnanci, nebo OSVČ?
  • Chcete práci v místě bydliště, nebo vám nevadí cestovat do zahraničí?
  • Kolik času jste ochotní trávit v práci?

Co umíte

Asi nikoho nepřekvapí, že pracovní dovednosti mají zásadní vliv na výši výplaty. Pokud umíte jen „prskat céóčkem,“ žádné extra výdělky očekávat nemůžete. Nováčci často začínají tímto způsobem a ani já jsem se tomu nevyhnul, v roce 2017 byla má hrubá hodinová sazba 100 Kč/h. Při pohledu na dnešní nabídky práce zjistíte, že inzerovaná mzda pro svářeče metodou 135 začíná na 20 000 Kč. Tímto rozhodně nechci znevažovat metodu MIG/MAG, umět správně udělat skládaný svar touto metodou vyžaduje spoustu zručnosti. 

Na druhém konci spektra najdete vysoce odborné práce, za které si svářeč může účtovat vysoké sumy, jako je například svařování pod vodou. S nejvyšší hodinovou mzdou jsem se setkal ve Švédsku na odstávce, kde se vyměňovala stěna kotle (tzv. membránová stěna) v papírně. Majitel malé firmičky a zároveň svářeč si účtoval 100€ za hodinu svařování potrubí membránových stěn. K tomu ale musel perfektně ovládat metody 111 a 141 ve všech polohách a navíc musel mít vlastní, a ne zrovna levné, nářadí.

Jak dobře to umíte prodat

Tento faktor je stejně důležitý, ne-li důležitější, jako to, co umíte. Už několikrát jsem se setkal s případem, že šikovný pracovník dostal u agentury podstatně méně, než si zasloužil. Náboráři používají dokola ty stejné argumenty, aby zaměstnavatel nebo zákazník zaplatil za práci co nejméně, naučte se na ně reagovat a hlavně mějte přehled, co nabízí ostatní firmy.

Svářeč jako OSVČ nebo zaměstnanec?

Jinými slovy více peněz a nejistota, nebo méně peněz a více jistoty? To už záleží na osobních preferencích, ale osobně jsem si vybral cestu OSVČ. Ta však není pro každého. Práci si musíte sehnat sami a více peněz a svobody je vykoupeno nejistotou – v podstatě kdykoli vám klient může říct, že zítra už nemusíte chodit do práce, a pokud se něco pokazí, ručíte celým svým majetkem. OSVČ si také musí řešit administrativu – fakturaci, daňová přiznání, komunikaci s úřady.

Naproti tomu si zaměstnanec obvykle vydělá méně, ale nemusí se trápit tím, jestli má dostatek zakázek. Když způsobí škodu, její náhrada nesmí přesáhnout 4,5 násobek průměrného hrubého měsíčního výdělku. Pak je tu taky placená dovolená a skutečnost, že zaměstnavatel vás jen tak nemůže vyhodit.

Tak kolik si teda vydělá svářeč?

Dobře, chápu, nechcete slyšet, že „to záleží na xyz,” chcete číslo. Pokud teda vynechám svářeče-majitele švédské firmy a svářeče-potápěče, na jedné straně spektra budou zaměstnanci, kteří si měsíčně vydělají od 20 000 Kč hrubého, a na druhém konci spektra budou šikovní živnostníci pracující na montáži nebo stavbě v zahraničí, kteří tráví v práci 60–80 hodin týdně. Ti můžou měsíčně fakturovat v přepočtu až 200 000 Kč. To sice může znít jako pohádka, ale nic není zadarmo. Odloučení od rodiny, trávení spousty času v ne zrovna příjemném prostředí, vysoká míra zodpovědnosti, nejistota, umět se domluvit... a hlavně se nebát.

 

Chcete si svařování vyzkoušet?

Můj dlouholetý kamarád a nadšenec do svařování, Daniel Plíšek, se kterým jsem několikrát vyrazil pracovně do zahraničí, se nabídl, že si v jeho dílně v obci Běstvina můžete vyzkoušet svařování TIGem nebo elektrodou a během toho si popovídat o tom, co práce svářeče a život na montáži obnáší. Domluvte si s Danem hodinu svařování na zkoušku na 775 971 204 nebo welder.plisek@seznam.cz a uveďte, že jste se o něm dověděli na stránkách Veni Vidi Weldi, a budete mít první hodinu zdarma. I tato jedna hodina vám může stačit na to, abyste zjistili, jestli je svařování pro vás to pravé ořechové. 

Danova dílna, Běstvina